Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Мої статті

Історія школи
Початкова школа у селі Борисковичі існувала ще за часів царської Росії. Розвиток освіти в Росії був поганий і школа була великою гордістю для жителів села.
    У тридцятих роках ХХ століття, коли Волинь перебувала під владою Польщі, в селі побудували нову школу. У 1936 році в центрі села постала нова школа. Першими вчителями в ній були Олександр Мельник і Леонід Степанович Кардашов. Дітей у селі було тоді багато, зокрема у 1940 році до першого класу цієї школи прийшло двадцять два учні. Але недовго вчилися вони в новій школі. Розпочалася Друга Світова війна і незабаром фашисти перетворили школу на склад зерна, який було підпалено восени 1942 року. Коли лінія фронту перемістилася на схід, вчитель Борисковичівської школи Олександр Степанович Кардашов за проханням батьків навчав дітей у хатах жителів села. Незважаючи на те, що на території України йшла війна, жителі села не втрачали надію на кращу долю і вважали, що їхнім дітям все ж таки потрібно вчитися.
   Сім’я вчителів Кардашових залишилася у пам’яті борисковичівців зразком сільської інтелігентної родини, яка все життя присвятила навчанню дітей. Про цю родину згадують як про освічених, культурних, інтелектуальних та високоморальних людей, як про приклад злагоди, мудрості та освіченості. Літніми вечорами на ґанку їх будинку збиралися люди, співали пісень, розмовляли, читали, в їх домі часто бували гості. Сім’я, яка жила досить заможно, опікувалася долею сільської школи, багато зусиль доклала і до розбудови Свято-Іовського храму села Борисковичі.
    Після війни на спорожніле після пожежі шкільне подвір’я було перевезено хату сільського мельника, яка на той час пустувала. Там і навчалися учні початкової школи. У 1956 році у село направили молоде подружжя вчителів: Миколу Федоровича та Валентину Олексіївну Томашевських. Із часом ця школа стала замалою. У 1958 році почалася відбудова школи, на якій працювали чи не всім селом. Допомагали, хто чим міг. Мулярами були Іван Кухарук, Василь Ішкевич. Підсобними робітниками в мулярів були Іван Пилипович Степащук, Василь Микитович Собчук, Онуфрій Степанович Мельничук. Столярні роботи, вкладання підлоги виконував Андрій Іванович Гордійчук, який був родом з села Ясна Поляна Житомирської області. Потім поселився в селі Борисковичі, побудував хату, яку пізніше продав і виїхав на малу батьківщину. У 1959 році будівництво школи було завершено, але п’ятого класу не відкрили. Батьки дітей багато разів їздили з проханнями у Берестечківський відділ освіти і таки домоглися відкриття п’яти класів.
    На той час у школі працювали чотири вчителі: окрім Миколи Федоровича та Валентини Олексіївни Томашевських дітей навчали Єфросинія Касьянівна Швед і Галина Микитівна Вакулюк. У 1960 році педагогічний колектив поповнився ще одним працівником, у школі стала працювати Марія Петрівна Левицька. Імена цих педагогів, які давно уже пішли на заслужений відпочинок, з особливою теплотою досі згадують колишні учні. Та й самі вчителі не забувають дверей рідної школи. Частим гостем нинішнього педколективу та учнів буває колишня вчителька української мови та літератури Єфросинія Касьянівна Швед, яка все життя прожила і пропрацювала у селі Борисковичі, виховала не одне покоління учнів, а зараз мешкає разом із дітьми у Луцьку.
   П’ятий та шостий класи у школі села Борисковичі відносились до Борочицької філії, яка проіснувала до 1972 року. У 1972 році у селі було відкрито Борисковичівську восьмирічну школу. У 1979 році Борисковичівську восьмирічну школу очолив прекрасний педагог, талановитий краєзнавець і просто чудова людина – Леонід Петрович Чучман. Основу профспілкової організації складали В. К. Філат, С. П. Ковальчук, М. П. Рожновська, Є. Ф. Швед, М. І. Кононенко. У 1982 році на посаду вчителя німецької мови в школу прийшов О. Ф. Лісовий. У 1984 році Л. П. Чучман перейшов у Зеленську восьмирічну школу, а посаду директора школи обійняв Валентин Григорович Костюк. У 1984 році профспілкову організацію поповнили нові педагоги: вчитель початкових класів Людмила Лук’янівна Лагановська, вчитель фізкультури Борис Григорович Литвин та вчитель біології Богдан Миколайович Юганович. У 1985 році школу очолив Віталій Олександрович Кубай. У цей час профспілкову організацію поповнили нові педагоги: Анатолій Григорович Лагановський і Петро Володимирович Грищук, Ольга Ярославівна Гуменюк, Руслан Сергійович Панасюк, Зоя Вікторівна Сень, Валентина Олександрівна Бойко.
    У 1989 році школу добудували, тому що на той час не вистачало класних кімнат, було повністю перекрито дах, у 1992 році школу обштукатурили зовні. Після добудови школу очолив молодий та енергійний педагог І. В. Лакомий. Він пропрацював директором лише чотири місяці, та за цей час встиг зарекомендувати себе як талановитий педагог і чудовий господар своєї школи. Завдяки його старанням у школі за два місяці був обладнаний математичний кабінет та шкільна їдальня. Коли І. В. Лакомий звільнився, обов’язки директора школи став виконувати Василь Федорович Мандрощук. У цей час у школі працювало 9 вчителів.
   Із першого вересня 1990 року школу очолила Людмила Олександрівна Авдійчук, яка до цього працювала директором школи в одній із шкіл Любешівського району. У школі починає працювати вчитель німецької мови Василь Миколайович Бобак, який доїжджав на роботу з Горохова. Першого вересня 1991 року Борисковичівська восьмирічна школа поповнилась чотирма молодими вчителями: Богданом Євгеновичем Шишкою, Олегом Анатолійовичем Степащуком, Володимиром Володимировичем Авдійчуком, Оксаною Михайлівною Приступою. У цей час у школі починає працювати факультатив «Етнографія та фольклор України». Слухачі факультативу включаються в активну пошукову роботу. Діти записують зразки фольклору на місцевому матеріалі, збирають багату колекцію експонатів для краєзнавчого музею, куди увійшли зразки декоративно-прикладного мистецтва, зокрема колекція вишитих виробів кінця ХІХ – початку ХХ століття, люб’язно подарована сестрицями Свято-Іовського храму села Борисковичі, посуд, знаряддя праці минулого. У 1992 році на посаду старшої піонервожатої була призначена Людмила Євгенівна Панасюк.
    У вересні 1996 року школу очолила колишня випускниця Людмила Йосипівна Павлік. Під її керівництвом у школі почав оброблятися власний город. Залишки вирощених овочів продавались і за зароблені гроші школа мала можливість придбати тюлі, штори, фарбу для ремонту, новорічні призи та солодкі подарунки, канцтовари. Із допомогою батьків класні керівники організували і провели капітальні ремонти класів. Вчителі-предметники оформили кабінети, було зроблено кабінет української мови та літератури (О. Ф. Лісовий), кабінет географії та історії (Л. П. Наумчук, Л. М. Сторожук), хімії та біології (І. В. Зубкевич, Б. Є. Шишка), два кабінети початкових класів (З. В. Лісова, Р. С. Панасюк). У 1997 році у школу прийшли нові вчителі: вчитель зарубіжної літератури Руслана Олександрівна Малесик, вчитель німецької мови Катерина Євгенівна Павлік, вчитель фізики і хімії Ірина Василівна Зубкевич, вчитель трудового навчання Андрій Миколайович Левицький. У 1999 році на час декретної відпустки Р. О. Шишки у школі починає працювати Ігор Васильович Братунь. У 2002 році ряди педагогів Борисковичівської школи поповнили вчитель історії Леся Миколаївна Сторожук, вчитель правознавства Валентина Василівна Рожновська, вчитель географії Людмила Олександрівна Боярчук. Молоді педагоги гідно представляють школу, беручи участь у районній вчительській самодіяльності. Леся Миколаївна, Валентина Василівна та Людмила Олександрівна стають учасницями танцювального колективу самодіяльного вчительського хору «Освітянка», а Валентина Василівна Рожновська стає окрасою цього колективу. У той же час вчитель музичного мистецтва Валентина Олександрівна Фініковська є членом вчительського хору «Освітянка». Слід зауважити, що Валентина Олександрівна співала у вчительському хорі протягом всієї педагогічної діяльності, досі є активним учасником хору ветеранів педагогічної праці. У колективі працівників школи склалися здорові щирі стосунки. Протягом тривалого часу існують традиції відзначення пам’ятних дат та найрізноманітніших свят. До Дня захисника Вітчизни та 8 Березня у школі готують привітання, подарунки-сувеніри колегам. Усі свята старанно продумуються. Особливо щиро відбувається вітання ювілярів та ветеранів праці. Адже в школі відпрацювало чимало педагогів, які все життя присвятили одній школі. Це Є. К. Швед, В. К. Філат, С. П. Ковальчук, О. Ф. Лісовий, М. П. Рожновська, Л. Й. Павлік, М. І. Кононенко. Вони виховали не одне покоління талановитих та працелюбних борисковичівців.
  Школа по праву пишається своїми випускниками. А це: Валентин Федорович Мартинюк, заслужений лікар України, головний хірург Волинської обласної дитячої лікарні (м. Луцьк), Анатолій Федорович Філат, кандидат технічних наук, Іван Григорович Лагановський, доктор медичних наук (м. Київ), Людмила Аркадіївна Куліба, співробітник Волинської обласної податкової інспекції (м. Луцьк), Леонід Петрович Лагановський, самодіяльний художник, заслужений журналіст України (м. Луцьк), Василь Сергійович Лащук, військовий комісар Млинівського району Рівненської області, Олександр Анатолійович Звірко, начальник муніципальної міліції (м. Горохів), Олександр Вікторович Степанюк, дільничий оперуповноважений (м. Горохів).
     А також велика кількість педагогів: Л. Й. Павлік, О. Ф. Лісовий, І. В. Зубкевич, К. Є. Карел, А. М. Левицький, Л. В. Домбровська, Л. В. Грищук, П. В. Грищук, Л. П. Войтович, Л. А. Куліба, М. Калахан, М. Новосад, Н. Семко, А. Г. Лагановський, О. Г. Лагановська, Л. Л. Лагановська, Л. М. Сторожук, Л. С. Кравчук, Л. І. Швед-Сафулько, Р. С. Панасюк, А. С. Квасовець, М. С. Квасовець, Л. О. Лісова; медиків: Т. В. Ковальчук, С. І. Шевчук, Ж. Є. Лагановська, Л. М. Гандзюк, Л. Ф. Філат, Л. І. Лагановська, С. А. Забузько, З. П. Войтович. Улітку 2009 року Л. Й. Павлік вийшла на заслужений відпочинок і ЗОШ І-ІІ ст. с. Борисковичі очолила Лариса Петрівна Наумчук. Під її керівництвом усі працівники школи працюють над виконанням головної мети навчального закладу – якісне навчання та виховання всебічно розвинутого підростаючого покоління. Педагогічний колектив складають молоді вчителі з великим бажанням працювати в ім’я майбутнього нашого народу, нашої Батьківщини.
Категорія: Мої статті | Додав: V@mpir (08.06.2013)
Переглядів: 1275 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: